Informace o službě III

Surovinami přípustnými pro pěstitelské pálení jsou ovoce, jakož i šťávy a odpady z jeho zpracování, a to v čerstvém i ve zkvašeném stavu, pokud neobsahují cizí cukernaté nebo jiné zkvasitelné příměsi. Kvasy lze připravovat pouze z čistého ovoce bez přídavku cukru. Pěstitelská pálenice vyrábí ovocný destilát výhradně ze surovin dodaných pěstiteli. Na výrobu jednoho litru 50% pálenky je podle našich dosavadních zkušeností třeba cca 10-12 kg jablek, 13-15 kg hrušek, 9-11 kg švestek v závislosti na cukernatosti ovoce.

Pěstitelům je nabízen dvojí způsob zpracování ovoce na ovocnou pálenku. První způsob je ten, že pěstitel si sám založí a vyrobí kvas a po dokvašení ho doveze do pálenice, kde mu jej za jeho případné účasti vypálí.

Tento způsob se hodí pro zkušené pěstitele, kteří si sami chtějí ovlivňovat přípravu kvasu podle vlastních receptů.

 

 

 

Druhý způsob je pro pěstitele, kteří se z jakéhokoliv důvodu nechtějí, nebo nemohou zabývat přípravou vlastního kvasu doma. Tito pěstitelé přivezou do pálenice pouze ovoce a tím jejich práce končí. Po vypálení budou vyzváni k odebrání pálenky.

Vypálením vlastního ovoce získá pěstitel vysoce kvalitní tzv. pravý nebo ušlechtilý destilát. Převážná většina u nás obchodně vyráběných lihovin dostupných v obchodní síti je míchána z rafinovaného lihu (vyráběného většinou z melasy), umělých dochucovadel a vody. Je veřejným tajemstvím, že nedostatečná kontrola umožňuje mnohým výrobcům používat i syntetický líh vyráběný chemickou cestou, jenž je všude ve světě pro své karcinogenní nebezpečí v potravinářství přísně zakázán.

Naproti tomu ovocné pravé destiláty jsou výhradně z přírodního produktu, bez přídavku lihu a dochucovadel. Pěstitelským pálením lze navíc získat originální produkt z vlastního ovoce, jenž se liší podle ročníku, průběhu kvašení, vypálení a jenž lze dále zušlechťovat náležitým zráním.